KBC logo
arrow
contacts icon contacts icon

Връзка с нас

Връзка с нас

international phone
+3592 483 17 17

За връзка от страната и чужбина

mobile
*71 71

Кратък номер за абонати на мобилни оператори

phone
0700 1 17 17

Национална линия

mobile icon
+3592 811 20 99

Дистанционно кандидатстване за кредитни продукти

mail icon
Изпратете запитване

чрез контактната ни форма

kate icon
Попитайте Кейт

Дигитален асистент в ОББ Мобайл

locations widget icon locations widget icon

Клонове и банкомати

Клонове и банкомати

Изберете най-удобния клон или банкомат

Онлайн/Мобайл Онлайн/Мобайл

Онлайн/Мобайл

Онлайн/Мобайл

tariffs widget icon tariffs widget icon

Тарифи и общи условия

rates widget icon rates widget icon

Курсове

Валутни курсове

към 18/06/2025 17:00:12

Касов
Безкасов
Курс продава
1.96100
1.96000
Курс купува
1.94800
1.94900
Фиксинг на БНБ
1.95583
Касов
Безкасов
Курс продава
1.74600
1.74600
Курс купува
1.65800
1.65800
Фиксинг на БНБ
1.69954
Касов
Безкасов
Курс продава
2.35200
2.35200
Курс купува
2.21600
2.21600
Фиксинг на БНБ
2.28699
Касов
Безкасов
Курс продава
2.12900
2.12900
Курс купува
2.03000
2.03000
Фиксинг на БНБ
2.08001
EN

Райфайзенбанк: Актуализация на бюджета и нов дълг изглеждат неизбежни

date

07 октомври 2014

Райфайзенбанк (България) ЕАД публикува редовния си месечен икономически анализ с коментар на данните, налични към септември.

Според анализаторите на банката през август дефлацията отново се е завърнала в българската икономика: „През август индексът на потребителските цени се понижи отново (-0.2% на месечна база), докато през юли той отбеляза ръст от 0.4%“, коментира икономическият анализатор на Райфайзенбанк Емил Калчев. „От друга страна, сезонно изгладената инфлация (12-месечна плъзгаща се средна от месечните темпове на изменение на индекса) е трайно под нулата от август миналата година насам. Въпреки че нейните стойности се свиват от февруари тази година, достигайки -4.5% през август, дефлацията трайно и силно присъства в българската икономика през последните 12 месеца, задържайки растежа є“, допълни той.

Все пак, очакванията на анализаторите са, че политиката на Европейската централна банка, целяща повишаване на инфлацията в Еврозоната, ще окаже влияние срещу дефлационните тенденции и у нас. В същата посока ще подейства и повишението на цените на електроенергията през октомври. Въпреки това, е възможно този процес да се забави във времето.                      

Според Калчев, сериозно се задълбочава проблемът с бюджетния дефицит. „Само до юли 2014 г. се натрупа дефицит в размер на 1.15 млрд. лв., което е с 979 млн. лв. повече от дефицита за същия период на миналата година. Спрямо юни 2014 г. дефицитът, също се увеличава със 151.6 млн. лв. Основната причина за тази ситуация са твърде оптимистичните приходи, заложени в бюджета, поради което разходите се оказаха неадекватно високи. Ще трябва да се заеме нов дълг, за да се покрие допълнителния дефицит.“   

В анализа на Райфайзенбанк е отбелязано също така, че текущата сметка на платежния баланс остана положителна през юли (594.3 млн. евро), нараствайки в положителна област за трети пореден месец. Положителният баланс на услугите и нетните трансфери от българи, живеещи в чужбина сериозно подкрепят баланса на текущата сметка.    

От друга страна, паричната статистика на БНБ показва нарастване на покритието на паричната база с валутни резерви, което към юли достигна 183.3%. Това прави валутния борд още по-стабилен. Въпреки месечния спад на кредитите през юли (-0.2%), на годишна база те отново нарастват, за шести пореден месец, но лошите и преструктурирани кредити все още остават на високо ниво, 22.2% към юни 2014 г. Анализаторите на Райфайзенбанк отчитат, че след юни депозитите отново бележат ръст, като на месечна база нарастват с 0.7%, а на годишна база със 7.4%.

Обратно към всички новини